دوازدهم خردادماه هزاروسیصدونودوچهار

دوازدهم خردادماه هزاروسیصدونودوچهار
1- امروز نیمه شعبان  المعظم می باشد و مصادف با روز میلاد صاحب غایب این عصر حضرت مهدی (عج) است من این روز را به همه شیعیان علی ابن ابیطالب (ع) شادباش می گویم. بزرگی این روز به اندازه بزرگی لطفی است که خداوند با تولد این آقا به بشریت عطا فرمودند. شکراً لله
2- خدا پدر و مادرآسید محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات را در این روز عزیز بیامرزد و انشالله خداوند به آنچه برای ایشان نافع است یادشان فرماید و احسان خود را به وی کامل نماید زیرا چنان متعهدانه این موسسه را اداره نموده اند که هیچ احساس ناخشنودی از محصولات آن اعم از روزنامه، مجلات و کتب منتشره ندارد بطور مثال سال 1381 آخرین سخنرانیهای مرحوم راشد که مربوط به سالهای 1356 و 1357 بود را منتشر نمود که حاوی مطالب سودمندی بود که شاید کمتر ناشری رغبت به انتشار آن می نمود ولی دیشب کتابی دیگر از انتشارات اطلاعات بدستم رسید که انگیزه نگارش این مطالب گردیده کتاب« اسلام، دین رحمت نه خشونت» نوشته جناب آقای علی رضا صدرالدینی که پژوهشی در حوزه قرائت رحمانی از دین با نگاه به مستندات و مباحث دینی، اجتماعی، تاریخی می باشد این کتاب حاوی مطالب بسیار لطیف و ظریف از چهره رحمانی و محبت آمیز می باشد و طبق عادت که هر کتابی تازه بدستم می آید سراغ فهرست رفتم و چند مورد از آن را انتخاب کردم و مرور نمودم بسیار جذاب و موثر آن مطالب را دیدم در پشت جلد این کتاب آمده است : اسلام، دینی است سراسر مهر و وفا، صلح وصفا، آیینی است بر اساس مدارا، نرم خویی و دوری از هرگونه توسل به زور و خشونت، در احکام آن هیچ گونه مشقتی وجود ندارد و هرجا که تکلیفی موجبات صدمه و لطمه برای مکلف را ایجاد کند، آن تکلیف ساقط می شود. پیامبر (ص) و امامان این دین، نماد رحمت و محبت اند و در برخورد با مخالفان و دشمنان از آن چنان تحملی برخورد دارند که حیرت انگیز است. تاریخ اسلام گذشت و بردباری آنان حکایت ها روایت می کند. روشن است که دفاع کردن در برابر دشمن مهاجم و متجاوز و نیز کیفردادن به مهاجمان و متجاوزان به حقوق دیگران، امری است مستدل و منطقی و معمول در همه نظام های حقوقی جهان، که از موضوع بحث خارج است. مهرورزی و نیکی کردن به مردم کوتاه ترین و موثرترین راه نجات و رستگاری است و کسی که خواهان سعادت و رحمت برای مردم باشد، بیش از هر کس مشمول رحمت خداوند می شود. اسلام برخلاف « داعشیسم » و فاشیسم و امثال آن که ربطی به اسلام حقیقی ندارد از پیروان خود می خواهد هیچ گونه آزار و آسیبی از آنها به دیگران نرسد، حتی حیوانات و طبیعت می باید از مسلمانان در امان باشند. دیدگاههای تنگ نظرانه در این مکتب جایی ندارد. نجات و رستگاری به آیین خاصی بستگی ندارد، بلکه هرکه از سر اخلاص و آگاهی بنده تر و مطیع تر است، به خدا نزدیک تر است. تفصیل این مطالب و مسائلی دیگر از این قبیل در این کتاب مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
می گویم در این روزگار که برخی با رفتارهایشان و الم شنگه هایی که براه می اندازند و قشقرقی که به پا می کنند درصددند تا دین را از ریخت بیاندازند ضرورت طرح مباحثی که در این کتاب به آن پرداخته شده بسیار ضروری است. لذا مطالعه این کتاب و تبلیغ آن را به همه دوستان توصیه می کنم باشد تا چهره واقعی دین در سراسر جهان متبلور گردد.
بازهم می گویم برای انتشار اینگونه کتب خدا آسیدمحمود دعایی را مورد توجه بیش از پیش قرار دهد و احسان اش را بر ایشان کامل نماید بحق مولود امروز.
 

 


URL : http://www.naserifar.com/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=110371